B32361A2157J050
Mfr.Part #
B32361A2157J050
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 150UF 5% 250VAC RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
1.378 35.00mm
Terminal Shape :
Binding Post
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
63.5mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V) : 250
Height Seated (Max) :
5.197 132.00mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Reference Standard :
IEC1071
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Voltage - Rated AC :
250V
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Termination :
Threaded, Male
Length :
132mm
Series :
B32361
Datasheets
B32361A2157J050
EPCOS (TDK) B32361A2157J050
B32361 FILM CAPACITOR Radial Can Film Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±5% 150muF 250V