B32360A4106J80
Mfr.Part #
B32360A4106J80
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 10UF 5% 480VAC RADIAL
Film Capacitors
Mount :
Chassis Mount, Stud
Height - Seated (Max) :
2.835 (72.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
PP
Termination :
Quick Connect
Voltage - Rated AC :
480V
Min Operating Temperature :
-40°C
Features :
Capacitance :
10μF
Voltage Rating - AC :
480V
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Max Operating Temperature :
70°C
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Voltage Rating - DC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Radiation Hardening :
No
Series :
B32360
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
70mm
Lead Pitch :
6.5024mm
Tolerance :
5%
Dielectric :
PP
Height Seated (Max) :
72.009mm