B32360A3806J30
Mfr.Part #
B32360A3806J30
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 80UF 5% 330VAC RADIAL
Film Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
107mm
Series :
B32360
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)
Ratings :
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Dielectric Material :
PP
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
108.9914mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Quick Connect
Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage Rating - AC :
330V
Mount :
Chassis Mount, Stud
Voltage - Rated AC :
330V
Height - Seated (Max) :
4.291 (109.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
6.5024mm
Dielectric :
PP
Voltage Rating - DC :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
70°C
Capacitance :
80μF