B32360A2606J50
Mfr.Part #
B32360A2606J50
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 60UF 5% 250VAC RADIAL
Film Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
60μF
Height - Seated (Max) :
3.307 (84.00mm)
Tolerance :
5%
Mount :
Chassis Mount, Stud
Size / Dimension :
2.087 Dia (53.00mm)
Dielectric :
PP
Termination :
Quick Connect
Voltage Rating - AC :
250V
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
6.5024mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
83.9978mm
Max Operating Temperature :
70°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Dielectric Material :
PP
Height :
82mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Voltage - Rated AC :
250V
Features :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Lead Spacing :
0.256 (6.50mm)