B32023B3154K000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32023B3154K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 300VAC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 300, SAFETY CLASS Y2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
22.5mm
Capacitance :
0.15μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
10%
Surface Mount :
No
Operating Temperature (Max) :
110°C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
20.5mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
Width :
10.5mm
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
26.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Dielectric Material :
Polypropylene
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
B32023B3154K000
0.15μF Film Capacitor POLYPROPYLENE
B32023B3154K000 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1500V.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 300V.
B32023B3154K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1500V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V