B15B-ZESK-1D(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B15B-ZESK-1D(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 15POS 1.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
15
Voltage - Rated :
100V
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Connector Type :
Header
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Additional Feature :
SHROUDED, TOP ENTRY
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
RECTANGULAR
Feature :
Board Guide
Series :
ZE
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Factory Lead Time :
18 Weeks
Insulation Color :
Natural
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
2A
Termination :
Kinked Pin, Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Filter Feature :
DIN Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Contact Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Locking Ramp
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
ZE Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 15-Position Board to Cable/Wire 0.335 8.51mm Height