B15B-PASK-1(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B15B-PASK-1(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2mm
Filter Feature :
No
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
250V
Feature :
Board Guide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
9.9mm 14.7mm 14.9mm
Orientation :
Straight
Published :
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Locking Ramp
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
MIL Conformance :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Shape :
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Termination :
Kinked Pin, Solder
Overall Contact Length :
0.319 8.10mm
DIN Conformance :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Length - Mating :
0.126 3.20mm
Contact Finish - Mating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Contact Type :
Male Pin
Series :
PA
Lead Free :
Lead Free
Insulation Height :
0.303 7.70mm
Insulation Color :
Natural
Housing Color :
White
Pbfree Code :
yes
PA Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 15-Position Board to Cable/Wire 0.303 7.70mm Height