B11B-ZESK-1D(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B11B-ZESK-1D(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 11POS 1.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
2A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Color :
Natural
Fastening Type :
Locking Ramp
Connector Type :
Header
Mixed Contacts :
No
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Outer Shroud Contact
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Series :
ZE
Contact Shape :
RECTANGULAR
Contact Gender :
Male
Termination :
Kinked Pin, Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Feature :
Board Guide
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Insulation Height :
0.335 8.51mm
Number of Positions :
11
Additional Feature :
SHROUDED, TOP ENTRY
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
ZE Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 11-Position Board to Cable/Wire 0.335 8.51mm Height