B11B-PH-KL(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B11B-PH-KL(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Gray
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
MIL Conformance :
No
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
PH
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Terminal Pitch :
2mm
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
100V
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Square
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
DIN Conformance :
Termination :
Press-Fit, Solder
JESD-609 Code :
e3
Insulation Height :
0.236 6.00mm
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Detent Lock
Additional Feature :
Top Entry
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current Rating (Amps) :
2A
PH Series 1-Row Header Press-Fit, Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 11-Position Board to Cable/Wire 0.236 6.00mm Height