AZ23C3V3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23C3V3
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
SOT-23 3.3V 0.3W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Power Rating :
300mW
Impedance-Max :
95Ohm
Tolerance :
±5%
Pin Count :
3
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Base Part Number :
AZ23C3V3
Height :
1.1mm
Pbfree Code :
yes
Zener Voltage :
3.3V
Voltage Tol-Max :
6.06%
Element Configuration :
Common Anode
Voltage - Rated DC :
3.3V
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Polarity :
Unidirectional
Working Voltage :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage Tolerance :
5%
Weight :
7.994566mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener Current :
100nA
ESD Protection :
No
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Power Dissipation :
300mW
Configuration :
1 Pair Common Anode
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.4mm
Reference Voltage :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Impedance :
95Ohm
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
2.9mm