AZ23B11-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AZ23B11-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tolerance :
2%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
Weight :
8.788352mg
Impedance :
20Ohm
Max Power Dissipation :
300mW
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance-Max :
20Ohm
Terminal Position :
Dual
Configuration :
1 Pair Common Anode
Power Dissipation :
300mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Zener Voltage :
11V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Working Test Current :
5mA
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8.5V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage Tol-Max :
2%
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Element Configuration :
Common Anode
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
Reference Voltage :
11V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
AZ23B11-E3-08
Vishay AZ23B11-E3-08
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±2% 11V 20Ohm 2 Elements 300mW 3 Terminations UNIDIRECTIONAL 2% Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
AZ23B11-E3-08 Overview
The device supports a wide range of 2% reverse voltages.Impedance in electrical engineering refers to the opposition to alternating current caused by the combined influence of resistance and reactance, and this device has an impedance of 20Ohm ohm.These electronic parts are supplied with a voltage of 5mA for working tests.As for tolerances, this part has a ±2%.A zener current of 11V is estimated for this device.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 20Ohm ohm, which opposes alternating current.A voltage tolerance of 2% characterizes this part.
AZ23B11-E3-08 Features
20Ohm ohm
5mA working test voltage
±2% tolerance
2% voltage tolerance