AVR-M2012C390KT6AB
Mfr.Part #
AVR-M2012C390KT6AB
Description
VARISTOR 39V 100A 0805
Product Category :
Capacitance :
430pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Length :
2mm
Resistor Type :
VARISTOR
Max Surge Current :
100A
Varistor Voltage (Min) :
35V
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Clamping Voltage :
62V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Max) :
43V
Case Code (Imperial) :
Varistor Voltage :
39V
Energy :
0.30J
Series :
AVR-M
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Zinc
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage Tolerance :
10%
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Clamping Current :
5A
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Case Code (Metric) :
Circuit RMS Voltage-Max :
390V
Voltage - Rated DC :
28V
Capacitance @ Frequency :
430pF @ 1kHz
Voltage - Rated AC :
39V