AVR-M1005C080MTABB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVR-M1005C080MTABB
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 8V 3A 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR
Clamping Voltage :
15V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Mount :
Surface Mount
Max Voltage Rating (DC) :
5.5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage Tolerance :
20%
HTS Code :
Capacitance :
100pF
Clamping Current :
1A
Resistor Type :
VARISTOR
Series :
AVR-M
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Energy :
0.02J
Length :
1mm
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Surge Current :
3A
Voltage - Rated AC :
8V
Radiation Hardening :
No
Width :
500μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
500μm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
1
Circuit RMS Voltage-Max :
80V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Lead Free :
Lead Free
Material :
Zinc
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage (Max) :
9.6V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
5.5V
Varistor Voltage :
8V
Varistor Voltage (Min) :
6.4V