AVR-M1608C120MT2AB
Mfr.Part #
AVR-M1608C120MT2AB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
VARISTOR 12V 15A 0603
Product Category :
Energy :
0.06J
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Varistor Voltage (Max) :
14.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
7.5V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1.05nF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Voltage Tolerance :
20%
Termination :
SMD/SMT
Clamping Current :
2A
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Width :
800μm
Capacitance @ Frequency :
400pF @ 1kHz
Peak Pulse Current :
50A
Packing Method :
TR
Clamping Voltage :
20V
Depth :
800μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated AC :
12V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Voltage Rating (DC) :
7.5V
Max Surge Current :
15A
Material :
Zinc
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage :
12V
Varistor Voltage (Min) :
9.6V