AVR-M1608C270KT2AB
Mfr.Part #
AVR-M1608C270KT2AB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
VARISTOR 27V 20A 0603
Product Category :
Varistor Voltage :
27V
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
27V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Varistor Voltage (Min) :
24V
Capacitance :
160pF
Voltage Tolerance :
10%
Max Voltage Rating (DC) :
19V
Clamping Voltage :
42V
Depth :
800μm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance @ Frequency :
160pF @ 1kHz
Maximum DC Volts :
19V
Voltage - Rated AC :
27V
Lead Free :
Lead Free
Clamping Current :
2A
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material :
Zinc
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Current - Surge :
20A
Energy :
0.10J
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Published :
Max Surge Current :
20A
Voltage - Rated DC :
19V
Case Code (Metric) :
Varistor Voltage (Max) :
30V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Length :
1.6mm
Series :
AVR-M
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
800μm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA