AUSMBJ51CA-HF
Mfr.Part #
AUSMBJ51CA-HF
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 51V 600W SM
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Capacitance @ Frequency :
Working Voltage :
51 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Power - Peak Pulse :
600W
RoHS :
In Transition
Type :
Zener
DO-214AA, SMB
Number of Channels :
1 Channel
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
Surface Mount
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Clamping Voltage :
82.4 V
Breakdown Voltage :
56.7 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Brand :
Packaging :
MouseReel
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)