AUSMBJ110A-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AUSMBJ110A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 110V 600W S
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
Clamping Voltage :
177 V
Breakdown Voltage :
122 V
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Polarity :
Unidirectional
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Applications :
Automotive
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Working Voltage :
110 V
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
Automotive, AEC-Q101, AUSMBJ
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
177V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
110V
Number of Channels :
1 Channel
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.4A
Power - Peak Pulse :
600W