AUSMBJ100A-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AUSMBJ100A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 100V 600W S
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Number of Channels :
1 Channel
Packaging :
MouseReel
Clamping Voltage :
162 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Series :
Automotive, AEC-Q101, AUSMBJ
Breakdown Voltage :
111 V
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Polarity :
Unidirectional
Working Voltage :
100 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Unidirectional Channels :
1
Brand :
Supplier Device Package :
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Capacitance @ Frequency :
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
In Transition
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Automotive
Power - Peak Pulse :
600W
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)