AUSMBJ180CA-HF
Mfr.Part #
AUSMBJ180CA-HF
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 180V 600W S
Power - Peak Pulse :
600W
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
200V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.1A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Breakdown Voltage :
200 V
Capacitance @ Frequency :
Number of Channels :
1 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Polarity :
Bidirectional
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
291.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V
Clamping Voltage :
291.6 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Bidirectional Channels :
1
Working Voltage :
180 V