AUSMBJ140A-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AUSMBJ140A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 140V 600W S
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Working Voltage :
140 V
Series :
Automotive, AEC-Q101, AUSMBJ
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Type :
Zener
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Clamping Voltage :
226.8 V
Breakdown Voltage :
155 V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.7A
Power - Peak Pulse :
600W
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
140V
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Unidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
RoHS :
In Transition
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
226.8V
Product Status :
Active
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Breakdown (Min) :
155V