ATF13-3P-BM01
Mfr.Part #
ATF13-3P-BM01
Stock
38
In Stock :
38
Insulation Height :
0.996 25.29mm
Feature :
Board Lock
Pitch - Mating :
0.169 4.30mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Voltage - Rated :
250VDC
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Post :
Gold
Datasheets
ATF13-3P-BM01
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 3-Position Board to Cable/Wire 0.996 25.29mm Height