ATF13-08PC-BM11
Mfr.Part #
ATF13-08PC-BM11
Stock
47
In Stock :
47
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
250VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Insulation Color :
Green
Number of Positions :
8
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Feature :
Mounting Flange
Insulation Height :
0.917 23.29mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
ATF13-08PC-BM11
Amphenol Sine Systems ATF13-08PC-BM11
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 8-Position Board to Cable/Wire 0.917 23.29mm Height