ATF13-12PD-BM31
Mfr.Part #
ATF13-12PD-BM31
Stock
127
In Stock :
127
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Board Lock, Mounting Flange
Bulk
Pitch - Mating :
0.174 4.42mm
Insulation Height :
1.504 38.20mm
Voltage - Rated :
250VDC
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12
Current Rating (Amps) :
13A
Insulation Color :
Brown
Contact Finish - Post :
Gold
Datasheets
ATF13-12PD-BM31
BoardLock™ AT Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic 12-Position Board to Cable/Wire 1.504 38.20mm Height