ARV30A24
Mfr.Part #
ARV30A24
Package / Case
Module, SMA Connectors
Description
IC RF SWITCH SPDT 26.5GHZ MODULE
Impedance :
50Ohm
Throw Configuration :
SPDT
Max Frequency :
26.5GHz
Frequency :
26.5GHz
Max Operating Temperature :
85°C
Supplier Device Package :
Module
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
24V
Coil Voltage (DC) :
24V
Packaging :
Bulk
Termination :
SMA
Frequency Range :
DC~26.5GHz
Insertion Loss :
0.8dB (max)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Test Frequency :
26.5GHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Isolation :
50dB (min)
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Datasheets
ARV30A24
Panasonic ARV30A24
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~26.5GHz Isolation:50dB (min) Insertion Loss:0.8dB (max) Reflective 50Ohm 24V
ARV30A24 Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Bulk package in this RF Switch.During RF Switch operation, the operating temperature should remain at -55°C~85°C.In the ARV family, this part palys an important role in RF switching's traget applications.Input RF type General Purpose of the RF switch ic.It is possible to supply 24V volts to the RF Switch.
ARV30A24 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV30A24 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV30A24 RF Switches applications.
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
  • Cellular infrastructures
  • LTE diversity applications
  • WCDMA diversity applications
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD