ARV30A12
Mfr.Part #
ARV30A12
Package / Case
Module, SMA Connectors
Description
IC RF SWITCH SPDT 26.5GHZ MODULE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Impedance :
50Ohm
Frequency :
26.5GHz
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Insertion Loss (dB) :
0.8 dB
Voltage - Supply :
12V
Max Frequency :
26.5GHz
Isolation :
50dB (min)
SPDT
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Material :
Gold
Termination :
SMA
Supplier Device Package :
Module
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Frequency :
26.5GHz
Coil Voltage (DC) :
12V
Throw Configuration :
Insertion Loss :
0.8dB (max)
Frequency Range :
DC~26.5GHz
Datasheets
ARV30A12
Panasonic ARV30A12
General Purpose RF Type SPDT -55°C~85°C DC~26.5GHz Isolation:50dB (min) Insertion Loss:0.8dB (max) Reflective 50Ohm 12V
ARV30A12 Overview
For optimal performance, this RF Switch uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -55°C~85°C, RF Switch should perform well.The RF switching belongs to the ARV family of electronic RF switching.RF type is General Purpose from the RF switch ic.RF Switch can supply voltages up to 12V.
ARV30A12 Features
Bulk package
General Purpose RF Type
ARV30A12 Applications
There are a lot of Panasonic Electric Works
ARV30A12 RF Switches applications.
  • Antenna diversity switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
  • Cellular infrastructures
  • LTE diversity applications
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD