APT53F80J
Mfr.Part #
APT53F80J
Description
MOSFET N-CH 800V 57A ISOTOP
Power Dissipation-Max :
960W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rise Time :
145ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 5mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
57A Tc
Element Configuration :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
570nC @ 10V
Current Rating :
53A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
17550pF @ 25V
Power Dissipation :
960W
Length :
38.2mm
Voltage - Rated DC :
800V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 43A, 10V
Turn-Off Delay Time :
435 ns
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
4
Height :
9.6mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
57A
SOT-227-4, miniBLOC
Number of Channels :
1
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Terminations :
4
Width :
25.4mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Series :
POWER MOS 8™
Weight :
30.000004g
UPPER
Published :
Turn On Delay Time :
100 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3725 mJ
Fall Time (Typ) :
125 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
325A
Datasheets
APT53F80J
Microchip Technology APT53F80J
N-Channel Tube 110m Ω @ 43A, 10V ±30V 17550pF @ 25V 570nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
APT53F80J Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 3725 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 17550pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 57A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 435 ns.Peak drain current for this device is 325A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 100 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
APT53F80J Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3725 mJ
a continuous drain current (ID) of 57A
the turn-off delay time is 435 ns
based on its rated peak drain current 325A.