APT5010B2LLG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT5010B2LLG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3 Variant
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 46A T-MAX
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pin Count :
3
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A Tc
Published :
Lead Free :
Lead Free
Rise Time :
15ns
Power Dissipation :
520W
Number of Pins :
3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100m Ω @ 23A, 10V
Turn On Delay Time :
11 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
46A
Power Dissipation-Max :
520W Tc
Current Rating :
46A
Packaging :
Tube
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95nC @ 10V
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
TO-247-3 Variant
JESD-609 Code :
e1
Case Connection :
DRAIN
Fall Time (Typ) :
3 ns
Series :
POWER MOS 7®
Vgs (Max) :
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4360pF @ 25V
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Single
Datasheets
APT5010B2LLG
Microchip Technology APT5010B2LLG
N-Channel Tube 100m Ω @ 23A, 10V ±30V 4360pF @ 25V 95nC @ 10V TO-247-3 Variant
APT5010B2LLG Overview
The maximum input capacitance of this device is 4360pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 46A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 25 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 11 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
APT5010B2LLG Features
a continuous drain current (ID) of 46A