APT50GF60JCU2
Mfr.Part #
APT50GF60JCU2
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
IGBT MODULE 600V 70A 277W SOT227
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
POWER CONTROL
Power - Max :
277W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
IGBT Type :
NPT
Max Power Dissipation :
277W
Terminal Position :
UPPER
Configuration :
Single
Input :
Standard
Mount :
Chassis, Screw, Stud
Number of Elements :
1
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
Turn Off Time-Nom (toff) :
151 ns
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Number of Terminations :
4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.45V @ 15V, 50A
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Pins :
4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Max Collector Current :
70A
Pin Count :
Case Connection :
Isolated
Turn On Time :
52 ns
NTC Thermistor :
No
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
2.2nF @ 25V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance :
2.2nF