AOTF15B60D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOTF15B60D
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 30A 50W TO220F
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Max Power Dissipation :
50W
Max Collector Current :
30A
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Switching Energy :
420μJ (on), 110μJ (off)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.8V @ 15V, 15A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Reverse Recovery Time :
196 ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Power - Max :
50W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.8V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Test Condition :
400V, 15A, 20 Ω, 15V
Gate Charge :
25.4nC
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
Input Type :
Standard
Published :
Series :
Alpha IGBT™
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Td (on/off) @ 25°C :