ALC80D133DD040
Mfr.Part #
ALC80D133DD040
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 40V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
7.44A @ 100Hz
Voltage - Rated :
40V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Capacitance :
13000μF
Ripple Current @ High Frequency :
9.76A @ 10kHz
Impedance :
35mOhm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
43mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC80D133DD040
KEMET ALC80D133DD040
ALC80 13000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In