ALC80C303EB025
Mfr.Part #
ALC80C303EB025
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 25V SNAP
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
30000μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
7.64A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Impedance :
44mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.75A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Datasheets
ALC80C303EB025
KEMET ALC80C303EB025
ALC80 30000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead