ALA7DA241DE600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALA7DA241DE600
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 240UF 20% 600V SNAP
Stock
495
In Stock :
495
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
3.031" (77.00mm)
Series :
ALA7D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
535mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Package :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2 A @ 100 Hz
Impedance :
370 mOhms
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.575" Dia (40.00mm)
Base Product Number :
ALA7DA
Surface Mount Land Size :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Capacitance :
240 μF
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
4.6 A @ 10 kHz
Voltage - Rated :
600 V
Datasheets
ALA7DA241DE600
KEMET ALA7DA241DE600
ALA7D 240 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.575" Dia (40.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In