ALA7DA241CC500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALA7DA241CC500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 240UF 20% 500V SNAP
Stock
557
In Stock :
557
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
32 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.0316Ohm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
3.96A @ 10kHz
Impedance :
296.2mOhm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Capacitance :
240μF
Lifetime @ Temp :
13000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
ALA7D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
ALA7DA241CC500
KEMET ALA7DA241CC500
ALA7D 240μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In