AL5809-90P1-7
Mfr.Part #
AL5809-90P1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 90MA PDI123
Applications :
Signage
Min Input Voltage :
2.5V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
3.5V
Number of Functions :
1 (Unlimited)
Max Input Voltage :
60V
Published :
2014
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
POWERDI®123
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Multiplexed Display Capability :
No
Dimming :
PWM
Internal Switch(s) :
yes
Factory Lead Time :
19 Weeks
Type :
Linear
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Segments :
2
Number of Terminations :
Output Current :
90mA
Max Supply Voltage :
60V
Max Output Current :
94.5mA
Output Current per Channel :
90mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
AL5809-90P1-7
Diodes Incorporated AL5809-90P1-7
LED Drivers Diodes Incorporated AL5809-90P1-7 Overview
The AL5809-90P1-7 from Diodes Incorporated is a robust LED driver, optimized for linear operation with a PWM (Pulse Width Modulation) dimming capability. This product is designed to deliver a stable current of up to 90mA, making it ideal for driving a wide range of LED configurations. The AL5809-90P1-7 simplifies circuit design requirements due to its power dissipation capabilities and minimal external component requirement, ensuring reliability and efficiency in various lighting applications. This LED driver enhances product lifetime and performance by providing consistent, flicker-free illumination. The LED Drivers Diodes Incorporated AL5809-90P1-7 is crucial for businesses seeking high-quality, dependable lighting solutions.