AL5809-15P1-7
Mfr.Part #
AL5809-15P1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 15MA PDI123
Stock
15
In Stock :
15
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Power Dissipation :
1.2W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
3.5V
Output Current :
15mA
Dimming :
PWM
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
2014
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
JESD-609 Code :
e3
Output Current per Channel :
15mA
Terminal Form :
Flat
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Applications :
Signage
Height :
980μm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Min) :
2.5V
Number of Terminations :
2
Number of Segments :
2
Linear
Length :
2.8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Multiplexed Display Capability :
No
Max Supply Voltage :
60V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Internal Switch(s) :
yes
Width :
1.78mm
Package / Case :
POWERDI®123
Datasheets
AL5809-15P1-7
Diodes Incorporated AL5809-15P1-7
LED Drivers Diodes Incorporated AL5809-15P1-7 Overview
AL5809-15P1-7 Features
  • Linear driving mode for steady LED performance.
  • PWM capability for adjustable brightness.
  • Constant current output of 15 mA, ensuring uniform light output.