A755MS477M1CAAE013
Mfr.Part #
A755MS477M1CAAE013
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.10
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
5250mA
Leakage Current :
1.128mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
470µF
Height :
12mm
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated DC :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminum
Diameter :
10mm
REACH SVHC :
No SVHC
KEMET A755MS477M1CAAE013
470μF 20% Radial 13mOhm