A750BK107M1AAAE024
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A750BK107M1AAAE024
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
124.5 mA @ 120 Hz
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated :
10 V
Package :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
2.49 A @ 100 kHz
Type :
Polymer
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
100 µF
Base Product Number :
A750BK
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Series :
A750
Tolerance :
±20%
KEMET A750BK107M1AAAE024
100 μF ±20% Radial, Can 24mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose