A700X567M002ATE009
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700X567M002ATE009
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLYMR 560UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
560 μF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Type :
Polymer
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
2 V
Ripple Current @ High Frequency :
5 A @ 100 kHz
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Series :
AO-Cap A700
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Size / Dimension :
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
A700X
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
KEMET A700X567M002ATE009
560 μF ±20% 2917 (7343 Metric) 9mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose