A700V686M006ATE018
Mfr.Part #
A700V686M006ATE018
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 6.3V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Depth :
4.3mm
GENERAL PURPOSE
Voltage :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Contact Plating :
Tin
Leakage Current :
17.1μA
Pbfree Code :
yes
POLARIZED
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
PCB, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Pins :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
Height :
1.9mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
68µF
Dissipation Factor :
6 %
Ripple Current @ High Frequency :
3.9A @ 100kHz
Case Code (Metric) :
Ripple Current (AC) :
3.9mA
Ripple Current :
3.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V686M006ATE018 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:6.3V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Polymer, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, A700V686M006ATE018 pinout, A700V686M006ATE018 datasheet PDF, A700V686M006ATE018 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors KEMET A700V686M006ATE018 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET A700V686M006ATE018
68μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Cut Tape (CT) 18mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose