A700V156M016ATE040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A700V156M016ATE040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
16V
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Type :
Polymer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
2.6A
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Resistance :
40mOhm
Tan Delta :
0.06
Length :
7.3mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
15μF
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
AO-Cap A700
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
2mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.6A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Leakage Current :
14.4μA
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
KEMET A700V156M016ATE040
15μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 40mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose