A700D477M002ATE005
Mfr.Part #
A700D477M002ATE005
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD
Stock
709
In Stock :
709
Aluminum - Polymer Capacitors
HTS :
IL (uA) :
56@5Min
Product Depth (mm) :
4.3
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
HTS Code :
Capacitance :
470 uF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
56.4 uA
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Number of Terminals :
2
Diameter :
Tolerance :
20%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2 V
Tan Delta :
0.06
Positive Tolerance :
20%
Construction :
Flat
Mounting Feature :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
A700D
IR (mA) :
7100
Ripple Current :
7.1 A
Width :
4.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Size Code :
2917
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
Mounting :
Surface Mount
Height :
2.8 mm
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
7.1 A @ 100 kHz
ECCN (US) :
EAR99
Product Weight (g) :
Voltage - Rated :
2 V
Mounting Type :
Subcategory :
Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ESR :
5 MOhms
Equivalent Series Resistance Type :
Very Low
Packaging :
Tape and Reel
Product Length (mm) :
7.3
Product Height (mm) :
2.8
ESR (Ohm) :
Polarity :
Polar
Lifetime (h) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Product :
Aluminum Organic Polymer Capacitors
Voltage :
2VDC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
A700
ECCN Code :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Type :
Organic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ratings :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Package Type :
Molded
Length :
7.3 mm