A700D227M002ATE012
Mfr.Part #
A700D227M002ATE012
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2V SMD
Ripple Current @ High Frequency :
4.6A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
2V
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
220μF
Series :
AO-Cap A700
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Lead Free :
Lead Free
Type :
Polymer
Case Code (Metric) :
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Termination :
Leakage Current :
26.4μA
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
Polar
Depth :
4.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height :
3.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ripple Current :
4.6A
Resistance :
12mOhm
KEMET A700D227M002ATE012
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.122 3.10mm Tape & Reel (TR) 12mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose