A171AS24VDC.96
Mfr.Part #
A171AS24VDC.96
Description
RELAY AUTO SPST 20A 24VDC
Stock
810
In Stock :
810
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Power :
960mW
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage :
24VDC
Features :
Sealed - Fully
Coil Current :
40 mA
Coil Resistance :
600 Ohms
Datasheets
A171AS24VDC.96
CIT Relay and Switch A171AS24VDC.96
A171AS24VDC.96 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V