A171AHS12VDC.96D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A171AHS12VDC.96D
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO SPST HD 30A 12VDC DIO
Stock
780
In Stock :
780
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Voltage :
12VDC
Release Time :
5 ms
Features :
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Coil Power :
960mW
Package :
Tray
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Base Product Number :
A171A
Termination Style :
PC Pin
Coil Current :
80 mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Operate Time :
10 ms
Coil Type :
Non Latching
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Product Status :
Active
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Resistance :
150 Ohms
Series :
A17
Contact Rating (Current) :
30 A
Datasheets
A171AHS12VDC.96D
CIT Relay and Switch A171AHS12VDC.96D
A171AHS12VDC.96D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V