A171AS12VDC.96D
Mfr.Part #
A171AS12VDC.96D
Description
RELAY AUTO SPST 20A 12VDC DIODE
Stock
657
In Stock :
657
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Diode, Sealed - Fully
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Resistance :
150 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
9 VDC
Coil Power :
960mW
Coil Current :
80 mA
Datasheets
A171AS12VDC.96D
CIT Relay and Switch A171AS12VDC.96D
A171AS12VDC.96D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V