A1280A-PG176M
Mfr.Part #
A1280A-PG176M
Package / Case
176-BCPGA
Description
IC FPGA 140 I/O 176CPGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Width :
39.878mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Terminations :
176
JESD-609 Code :
e0
Frequency :
75MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tray
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Number of Logic Elements/Cells :
Height Seated (Max) :
7.874mm
Power Supplies :
5V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Operating Supply Voltage :
5V
Propagation Delay :
5 ns
Package / Case :
176-BCPGA
Number of Pins :
176
Turn On Delay Time :
5 ns
Length :
39.878mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Supply Voltage :
5V
Datasheets
A1280A-PG176M
5V V 7.874mm mm 5 ns ns FPGAs ACT™ 2 Series 75MHz MHz 176-BCPGA 2.54mm mm 176
A1280A-PG176M Overview
There is a 176-BCPGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 140 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 1232 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 5V. The Through Hole-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 4.5V~5.5V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the ACT™ 2 series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -55°C~125°C TC. The device has 140 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 176. In order to find related parts, you can use its base part number A1280. It has a total of 176 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Through Hole, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 5V supply voltage. Power is provided by a 5V battery that is included with the device. There are 8000 gates that make up its basic building block. During the process of storing and transferring data, 998 registers are used. With a frequency of 75MHz, it delivers high efficiency.
A1280A-PG176M Features
140 I/Os
176 LABs/CLBs
998 registers
Operating from a frequency of 75MHz