A1280A-1PLG84I
Mfr.Part #
A1280A-1PLG84I
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Description
IC FPGA 72 I/O 84PLCC
Frequency :
90MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Cells :
Number of I/O :
72
Height Seated (Max) :
4.45mm
Number of Gates :
Number of Pins :
84
Operating Supply Voltage :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
84
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Form :
J BEND
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Propagation Delay :
4.3 ns
Speed Grade :
1
Published :
Datasheets
A1280A-1PLG84I
5V V 4.45mm mm FPGAs ACT™ 2 Series 90MHz MHz 84-LCC (J-Lead) 84
A1280A-1PLG84I Overview
As part of the 84-LCC (J-Lead) package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 72 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 1232 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 5V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 4.5V~5.5V . It is a type of FPGA that belongs to the ACT™ 2 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~85°C TA when operating the machine. In this device, there are 140 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tube. There are a total of 84 terminations. Its base part number A1280 can be used to find parts that are related to it. There are 84 pins on this device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 5V supply voltage. An external power supply of 5V is required to power the device. The basic building block of this system consists of 8000 gates. To store and transfer data, there are 998 registers that are used. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 90MHz.
A1280A-1PLG84I Features
72 I/Os
84 LABs/CLBs
998 registers
Operating from a frequency of 90MHz