A1280A-1PG176C
Mfr.Part #
A1280A-1PG176C
Package / Case
176-BCPGA
Description
IC FPGA 140 I/O 176CPGA
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Logic Elements/Cells :
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
176
Length :
39.878mm
Power Supplies :
5V
Speed Grade :
1
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Propagation Delay :
4.3 ns
Supply Voltage :
5V
Frequency :
90MHz
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Pins :
176
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
140
Published :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
TIN LEAD
Radiation Hardening :
No
Width :
39.878mm
Package / Case :
176-BCPGA
Height Seated (Max) :
7.874mm
Datasheets
A1280A-1PG176C
5V V 7.874mm mm FPGAs ACT™ 2 Series 90MHz MHz 176-BCPGA 2.54mm mm 176
A1280A-1PG176C Overview
This package is included in the 176-BCPGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 5V volts power it. Using a Through Hole connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 4.5V~5.5V . An FPGA belonging to the ACT™ 2 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~70°C TA at all times. With this device, you will be able to make use of 140 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 176. Parts related to this part can be found using its base part number A1280. The device is designed with 176 pins in total. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount, Through Hole direction. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 5V battery, which can be purchased separately. Fpga semiconductor is made up of 8000 gates as fpga semiconductors basic building block. A total of 998 registers are used for storing and transferring data between them. To achieve high efficiency, it runs at a frequency of 90MHz.
A1280A-1PG176C Features
140 I/Os
176 LABs/CLBs
998 registers
Operating from a frequency of 90MHz