A1280A-CQ172B
- Mfr.Part #
- A1280A-CQ172B
- Manufacturer
- Microsemi
- Package / Case
- 172-CQFP with Tie Bar
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 140 I/O 172CQFP
- Manufacturer :
- Microsemi
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Voltage - Supply :
- 4.5V~5.5V
- Power Supplies :
- 5V
- Number of Gates :
- 8000
- Terminal Position :
- QUAD
- Published :
- 2012
- Supply Voltage :
- 5V
- JESD-609 Code :
- e0
- Operating Supply Voltage :
- 5V
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Length :
- 29.972mm
- Screening Level :
- MIL-STD-883
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Height Seated (Max) :
- 2.9464mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Propagation Delay :
- 5 ns
- Package / Case :
- 172-CQFP with Tie Bar
- Base Part Number :
- A1280
- Clock Frequency :
- 50MHz
- Operating Temperature :
- -55°C~125°C TJ
- Width :
- 29.972mm
- Number of LABs/CLBs :
- Terminal Pitch :
- 0.635mm
- Terminal Finish :
- TIN LEAD
- Mount :
- Surface Mount
- Terminal Form :
- Flat
- Series :
- ACT™ 2
- Number of Outputs :
- 140
- Number of Registers :
- 998
- Number of Terminations :
- 172
- Radiation Hardening :
- No
- Number of I/O :
- 140
- HTS Code :
- Number of Pins :
- 172
- Packaging :
- Tray
- ECCN Code :
- 3A001.A.2.C
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Datasheets
- A1280A-CQ172B
5V V 2.9464mm mm FPGAs ACT™ 2 Series 172-CQFP with Tie Bar 0.635mm mm 172
A1280A-CQ172B Overview
This package is included in the 172-CQFP with Tie Bar package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. 5V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 4.5V~5.5V . An FPGA belonging to the ACT™ 2 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -55°C~125°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 140 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 172. Parts related to this part can be found using its base part number A1280. The device is designed with 172 pins in total. An array of 1232 LABs/CLBs is built into the FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. It is powered by a 5V battery, which can be purchased separately. Fpga semiconductor is made up of 8000 gates as fpga semiconductors basic building block. A crystal oscillating at 50MHz is one of the most common components of this device. A total of 998 registers are used for storing and transferring data between them.