94SVP567X0004E12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
94SVP567X0004E12
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Type :
Polymer
Tolerance :
±20%
Width :
8.3mm
Ripple Current :
4.08A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
94SVP
Ripple Current @ High Frequency :
4.08A @ 100kHz
Dissipation Factor :
0.15 %
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
4V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
Published :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lead Pitch :
3.2mm
Contact Plating :
Silver
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
448μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
4V
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
560μF
Diameter :
8mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Height :
12mm
Datasheets
94SVP567X0004E12
Vishay / Sprague 94SVP567X0004E12
560μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Tape & Reel (TR) 16mOhm 94SVP Surface Mount Polymer General Purpose